שביל עמק המעיינות

שביל עמק המעיינות מתחיל בגלבוע ומסתיים בעיר בית שאן, ולכל אורכו מזמן היכרות עם ישובים, קהילות, אתרי טבע, נוף, היסטוריה, מורשת מעיינות ומרחבים פתוחים.

זהו מסלול הליכה מעגלי שאורכו 140 ק"מ, אשר נפרץ בשנת 2009 על ידי חניכי המכינה הקדם צבאית בתל תאומים יחד עם קבוצות חיילים, תלמידים ותושבים.

השביל מזמן עשיה חינוכית-קהילתית ואת מורשתו ההיסטורית, הארכיאולוגית, ערכי הטבע שבתוכו ועל התרבות האנושית הסובבת אותו.

על השביל מתקיימות פעילויות חינוכיות שונות: סיורים חד יומיים של קבוצות מהעמק ומחוצה לו.

"מסע בשביל"  – מסע של שלושה ימים של כל שכבת י' ," מסע מעברים" – של כל שכבת ו' העולה ל- ז'. פעילויות מתמשכות בהם בתי הספר מפעילים, מאמצים, שומרים אתרים על השביל.

השביל סומן בצבעי לבן כתום לבן על ידי הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע והוא נוח ברובו להליכה ולרכיבת אופניים.

את השביל ניתן לטייל ברציפות – מהלך שישה ימי הליכה ברגל, או במקטעים קצרים במהלך מספר ימי טיול.
השביל מופיע על מפת שבילים מס.3.

מקטעי השביל:

 קטע 1 – מהגלבוע לגשר הקנטרה

השביל מתחיל את דרכו במצפה דובי וערן שמיר, המעניק תצפית מרהיבה על עמק חרוד ועמק המעיינות, הרי הגליל התחתון והגלעד. משם עושה השביל את דרכו במורד התלול של נחל צביה לפארק המעיינות, לצעידה רגועה בין מעיינות שופעים ופינות חמד מתאימות לטבילה.

אורך המסלול: 14 ק"מ

נקודת התחלה: מצפה דובי וערן שמיר

נקודת סיום: גשר הקנטרה.

קטע 2- מגשר הקנטרה לכוכב הירדן

קטע זה כולל הליכה נוחה בשביל מוצל לאורך נחל חרוד, למרגלות תל בית שאן. השביל פונה צפונה ומעפיל במדרונות שלוחת צבאים. לאחר הירידה התלולה לערוץ נחל יששכר, השביל מטפס צפונה בין השדות המעובדים של רמת כוכב עד מבצר כוכב הירדן.

אורך המסלול: 18 ק"מ

נקודת התחלה: גשר הקנטרה

נקודת סיום: גן לאומי כוכב הירדן.

 קטע 3- מכוכב הירדן למנחמיה

קטע שביל זה יורד מרמת כוכב לנחל תבור, במקום שבו נובע המעיין השופע עין שחל. משם יש להעפיל לרמת סירין וחורבת אולם, חורבות של כפרים שהתיישבו על שרידי ישובים יהודיים קדומים. מהתצפית המרהיבה של מצפה אלות שב ויורד השביל לעמק הירדן בואכה מנחמיה.

אורך המסלול: 18 ק"מ

נקודת התחלה: כוכב הירדן

נקודת סיום: מנחמיה

 קטע 4 – ממנחמיה לנוה אור

קטע שביל זה יוצא ממנחמיה ומלווה את גדות הירדן עד לגבול ירדן. משם מושך השביל דרומה לאורך גבעות החוואר שבשולי נהר הירדן עד לאתר גשר הישנה. השביל ממשיך בתוואי מסילת רכבת העמק הישנה, חוצה את בריכות הדגים של גשר ואת אפיק נחל תבור על גשר הרכבת המפואר בואכה קיבוץ נוה אור.

אורך המסלול: 15 ק"מ

נקודת התחלה: חוות עז עיז מנחמיה

נקודת סיום: שער קיבוץ נוה אור

קטע 5 – מנוה אור לקניון הבזלת

מנוה אור השביל פונה דרומה ועובר בין חממות וחלקות מעובדות של הישובים ירדנה ובית יוסף. ליד תל ישמעאל נחשפים נופי גאון הירדן, משובצים בבריכות דגים. קטע שביל זה מסיים את דרכו בחניון קק"ל ובגשר המשקיף על קניון הבזלת.

אורך המסלול: 16.5 ק"מ

נקודת התחלה: שער קיבוץ נוה אור

נקודת סיום: קניון הבזלת

קטע 6- מקניון הבזלת לתל צמד

מקניון הבזלת יוצא השביל מזרחה לאורך חלקו התחתי של נחל חרוד. סמוך לגדר הגבול השביל פונה דרומה לעבר בית הכנסת העתיק של מעוז חיים ומשקיף מציר המערכת העליונה על הנוף המרהיב של עמק הנהר והרי גלעד. בכפר רופין ממשיך השביל מערבה בדרך רחבה ונוחה לאורך נחל אבוקה עד תל צמד.

אורך המסלול: 16.5 ק"מ

נקודת התחלה: קניון הבזלת

נקודת סיום: תל צמד

קטע 7- מתל צמד לתל תאומים

קטע שביל זה חוצה את חלקו הדרומי של עמק המעיינות כשהוא עובר שמורות טבע ונופי שדה מעובדים, בריכות מדגה מלאות עופות מים בחורף ונקודות תצפית בראשי תלים עתיקים.

אורך המסלול: 27 ק"מ

נקודת התחלה: תל צמד

נקודת סיום: תל תאומים

קטע 8 – מתל תאומים לבית שאן

השביל יוצא מתל תאומים ופונה צפונה בית שדות קיבוצי העמק. בדרך תלים עתיקים, נקודות תצפית, מפלי מים שהם תוצאה של שיטת הולכת המים באמות. השביל מגיע לקצהו בגן הלאומי בית שאן, המציג את התל המקראי ואת השרידים המרהיבים של העיר סקיטופוליס הביזנטית.

אורך המסלול: 11 ק"מ

נקודת התחלה: תל תאומים

נקודת סיום: בית שאן

 

לפרטים נוספים: רכז השביל –  זיו כרמל 050-9013699 (לא בשבת)